Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi… Czy aby na pewno? Nie przegap idealnego momentu na zakup używanego auta

Zima to trudny czas dla kierowców. Zaśnieżona, śliska nawierzchnia czy problemy z akumulatorem budzą wśród kierowców refleksje względem stanu ich aktualnego pojazdu. Jak wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services pod koniec ubiegłego roku, w 2023 r. 1/3 Polaków planuje nabyć samochód, a aż 2/3 kupujących zdecyduje się na auta z drugiej ręki – najczęściej w przedziale cenowym od 25 do 50 tys. zł. Z podjęciem tej decyzji większość kierowców czeka do lata, jednak czy zima to rzeczywiście najgorszy czas na takie zmiany? Sytuację komentują specjaliści autobaza.pl.

Zakup używanego samochodu to trudny wybór, który wiąże się z pewnym ryzykiem i poniesieniem kosztów – często nieplanowanych. Potencjalni nabywcy muszą zmierzyć się z niepewnością dotyczącą historii pojazdu, możliwością ukrytych wad mechanicznych lub powypadkowych. Nie jest to jednak tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Weryfikacja dokumentacji serwisowej i całej przeszłości auta jest dzisiaj prosta i dostępna dla każdego na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że na stronie autobaza.pl wpiszemy numer rejestracyjny lub VIN i otrzymamy raport przedstawiający całe „życie” danego pojazdu. Na podstawie przedstawionych tam danych możemy ocenić, czy określona w ogłoszeniu stawka jest adekwatna do rzeczywistego stanu technicznego wystawianego auta. Możliwość znalezienia modeli z lepszym wyposażeniem, a w niższej cenie sprawia, że Polacy częściej decydują się na takie rozwiązania. Szacuje się, że samochód z salonu po trzech latach użytkowania traci ok. 50% swojej początkowej wartości, dzięki czemu znalezienie kilkuletniego auta na sprzedaż w korzystnej cenie jest możliwe. Należy jednak zadać sobie pytanie – jaki moment będzie na taki krok odpowiedni? Czy pora roku ma znaczenie dla zakupu?

Sezon niewątpliwie wpływa na koszt zarówno nowych, jak i używanych pojazdów. W przypadku aut z drugiej ręki na finalny koszt wpływ ma wiele czynników. Niemniej, kluczowe jest, aby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży samochodu poddać go przeglądowi w ASO lub w niezależnym warsztacie oraz odbyć jazdę próbną. Warto jednak wspomnieć, że zimą znacznie łatwiej o wykrycie „słabszych stron” danego pojazdu i zweryfikowanie jego możliwości w utrudnionych warunkach. Pamiętajmy, że “idealne okazje” to rzadkość, dlatego w takich sytuacjach pomocne może okazać się wstępne sprawdzenie pojazdu online. Oprócz płatnych serwisów są również rozwiązania darmowe, takie jak easyvin.pl. Weryfikacja jest nieco trudniejsza bo wymaga większej ilości danych ale bezpłatnie. Po wskazaniu daty pierwszej rejestracji, vin i tablicy rejestracyjnej otrzymujemy raport wraz z szacunkową wartością pojazdu. Co ciekawe możemy dowiedzieć się czy jest on wyceniony poniżej czy powyżej rynkowej średniej – mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Kupuj zimą, ciesz się latem

Zimowe miesiące to czas, w którym drogi stają się wyzwaniem, a wybór odpowiedniego auta ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznych podróży. Ta pora roku wiąże się ze wzmożonymi wydatkami, jednak warto zdecydować się na zakup właśnie wtedy. Okres świąteczny często nadwyręża domowy budżet, co przekłada się na zmniejszony popyt, dlatego ceny używanych samochodów są zazwyczaj niższe niż latem.

Niezależnie od pory roku w Polsce popularnością cieszą się SUVy oraz kombi, w związku z inflacją duży wzrost odnotowały samochody kompaktowe.

Z naszych danych wynika, że w listopadzie tego roku największą popularnością cieszyły się Fordy: Focus, Mondeo oraz Fiesta, Audi: A4, A6 i A3, a także kultowy Volkswagen: Golf, Passat i Polo – stwierdza Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Lepiej dziur unikać, niż później je łatać

Decydując się na zakup zimą, należy pamiętać o jeździe testowej. Jeśli samochód nie chce ruszyć, może to wskazywać na zużyty akumulator, wymagający wymiany. Kierowca może zauważyć problemy z hamulcami, wywołujące nietypowe dźwięki czy wibracje podczas zatrzymywania. Może to świadczyć o zużyciu klocków hamulcowych lub uszkodzeniu zawieszenia. Jednymi z poważniejszych problemów są usterki związane z układem paliwa. Są nie tylko uciążliwe (utrudniają proces uruchamiania auta), ale i wyjątkowo kosztowne. Cena wymiany pompy paliwa waha się od 200 do nawet 5000 zł.

Wielu Polaków wciąż żyje w przekonaniu, że zima to najgorszy czas na zakup używanego samochodu. Często słyszymy od kierowców, że błoto i brud osadzający się na karoserii zakryje wszystkie niedoskonałości, co uniemożliwi dokładną ocenę stanu pojazdu. Aby mieć pewność, że auto nie kryje żadnych przykrych niespodzianek, warto sprawdzić jego historię na podstawie numeru VIN lub rejestracyjnego. Dzięki temu podnosimy prawdopodobieństwo dokonania bezpiecznego zakupu, zamiast ryzykowania nabyciem „kota w worku” – podkreśla Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Autoiso Sp. z o.o. jest właścicielem serwisu autobaza.pl oferującym raporty historii pojazdu. Od 20 lat firma dostarcza klientom wiarygodnych danych dotyczących przeszłości pojazdu. Autobaza.pl agreguje dane z wielu wiarygodnych i uznanych źródeł. Współpracuje z zaufanymi podmiotami jak m.in. holenderska fundacja Nationale Auto Pas (NAP). Serwisowi autobaza.pl został również przyznany certyfikowany dostęp do National Motor Vehicle Title Information System (NMVTIS) czyli do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA.

Dziś autobaza.pl stanowi największą, niezależną bazę danych VIN z historią pojazdów dostępną na rynku europejskim. Działalność firmy ma realny wpływ na jakość pojazdów oferowanych na rynku wtórnym w Polsce.

źródło: informacje prasowe